Loading...

Jelenleg az Ön számára töltjük fel az e-shop termékeket. Hamarosan széles választékban lesz elérhető termék a aranybányászathoz!

×

Zlatásás - eljárás

2024-11-08 23:31

Aranymosás

Ez egy mechanikai folyamat, amely az arany nyerésére szolgál mosóserpenyő segítségével, és a részecskék, aranyforgácsok vagy kis szemcsék (úgynevezett nuggetek) gravitációs lerakódásának elvén alapul. Az arany aranyban gazdag üledékekből nyerhető, amelyeket a vízfolyás fokozatosan rak le, miközben az aranyban gazdag területeket erodálja és a helyekre szállítja, ahol az üledékek lerakódnak.

Aranymosás lépése

Amikor kézi aranymosást végzünk, a keveréket kavicsból és homokból egy fémserpenyőbe helyezik, és a víz áramlásával, valamint a serpenyő folyamatos forgatásával fokozatosan elöblítik a könnyebb részecskéket. Ugyanezt az elvet alkalmazzák az aranymosás során is, amikor olyan mosószűrőket használnak, amelyeknek alján keresztlécekkel, gumiszőnyegekkel és birkafészekkel (így keletkezhetett a „fekete bárány” története) vagy más felületekkel lassítják a mozgást és az arany részecskék lerakódását. A múltban gyakran fektettek birkafészeket a patak fenekére, ahonnan a „fekete bárány” elnevezés származik, amit kövekkel terheltek meg - ezt a módszert széles körben alkalmazták. A proszpektorok a jól megterhelt birkafészket hónapokig a patakban hagyták, és amikor áradás vagy vízszintemelkedés történt, a fenéken lévő kavicsokat, amelyek szintén aranyat tartalmaztak, felkavarták, majd ezek a kavicsok a víz alatt sodródtak, és nehéz részecskéik, köztük az arany, elakadtak a kövek közötti repedésekben. Ha birkafészek volt az alján, az aranydarabok a szőrzetben ragadtak, és a proszpektor visszatértével kihúzta a fészket a vízből, amely tele volt kavicsokkal, üledékkel és arannyal. Az ilyen típusú birkafészkeket a rögzített fából készült aranymosó csatornák aljára is helyezték, ahol úgy működtek, mint a mai „fekete bárányok”, gumiszőnyegek és fémrácsok a modern aranymosó rendszereknél. Az anyag mosása után a proszpektor a birkafészket kiemelte és a tűzön elégette. Az így keletkező hamut aztán a aranymosó serpenyőben mosogatta, és az edény alján aranyat talált.

Aranymosás

Kézi aranymosás folyamata

A nyerési folyamat során ezeket az üledékeket az aranymosó serpenyőbe helyezik, majd elkezdik forgatni, így a víz és a könnyebb ásványi anyagok fokozatosan eltávolítódnak a serpenyőből. Egy idő után a nehezebb elemek (például az arany, amely körülbelül 19-szer nehezebb, mint a víz, 10-szer nehezebb, mint a homok és kavics) a serpenyő alján maradnak, míg a könnyebb részecskék a vízzel együtt elmosódnak.

A kinyert kisebb aranyrészecskéket gyakran folyékony higany segítségével amalgámmá alakítják. Ezt az amalgámot később hevítéssel eltávolítják belőle a higanyt, és aranytömböt, úgynevezett szivacsot hoznak létre. Ez a módszer azonban komolyan veszélyezteti a proszpektorok egészségét és a környezetet. Évente körülbelül 800 tonna higanyt használnak fel erre a célra, amelynek a legtöbbje a levegőbe párolog el, vagy az aranyban gazdag folyókba és patakokba kerül.

Aranymosás közben kövesse a Cseh Nemzeti Tanács természetvédelmi törvényét, és mindig takarítsa el maga után a helyszínt.

Aranymosó helyek

Manapság az aranymosás népszerű szórakozás, de nem igazán lehet meggazdagodni belőle, mivel a legtöbb gazdag területet már kitermelték. Csehországban rendszeresen folyik aranymosás az Otava folyónál, Kestřany település közelében, az Otava aranyban gazdag folyóján. Egy másik hely, ahol rendszeresen aranyat mosnak, az Opava aranyban gazdag folyója, annak patakjaival: a Fekete, Középső és Fehér – amelyeket Arany Opavának is neveznek. Itt aranyat mosnak Vrbno pod Pradědem környékétől egészen Nové Heřminovy településig. Az aranymosás nyomai széles körben megtalálhatók az egész völgyben. Az aranymosás ma már sportnak is számít, amelyet Csehországban és világszerte is űznek. Létezik világverseny az aranymosásban, valamint számos nemzeti és regionális verseny. Az aranymosás iránt érdeklődők a Cseh Aranymosók Klubjába tartoznak.

A Bányászati Skanzenben 2 km-re Zlaté Hory-tól, Ondřejovice település közelében a látogatók aranymosó serpenyőket bérelhetnek és közvetlenül a helyszínen kipróbálhatják az aranymosást. Zlaté Hory településén, Jeseník mellett rendezik meg az Aranymosás Világbajnokságát is.

Aranyláz

Miután jelentős aranylelőhelyeket találtak, gyakran kialakult az úgynevezett aranyláz, amikor az emberek tömegesen költöztek a lelőhelyekre, abban a reményben, hogy gyorsan meggazdagodnak.