Loading...

Jelenleg az Ön számára töltjük fel az e-shop termékeket. Hamarosan széles választékban lesz elérhető termék a aranybányászathoz!

×

Aranymosó zsilipek – Mi ez és hogyan használjuk?

2024-10-31 08:00

Az aranymosás: aranymosó zsilipek és vályúk használata

A hatékonyabb aranymosás érdekében különböző aranymosó zsilipeket és vályúkat használnak a nehezebb üledék felfogására. Az aranymosás lényege a nehezebb részecskék elkülönítése a könnyebbéktől. Ezt el lehet érni hagyományos aranymosó tál használatával, vagy aranymosó zsilippel, ami növeli a tálban megmaradó aranyszemcsék számát. Az aranymosó zsilipbe természetes vízáram folyik, miután azt egy patak vagy folyó vizébe helyeztük úgy, hogy a vízáram a zsilipen kívül el tudja mosni a beöntött kavicsot, ugyanakkor a vízáram ne legyen túl erős, hogy ne mossa el az aranyszemcséket. Az aranymosó zsilipben nem hiányozhatnak a csapdák és a vízörvényt létrehozó zsebek, amelyek vákuumot teremtenek, és segítenek a nehéz anyagokat elválasztani a könnyebbéktől - egy olyan folyamat, amelyet a hagyományos tálakkal körkörös mozdulatokkal és áztatással érnek el, de gyakran csak fájó ízületeket eredményez.

Az aranymosó zsilip helyes használata

A magyarországi patakokban és folyókban aranylemezkék és aranyszemcsék találhatók, beleértve az aranyport és az úgynevezett „pöttyöket”. Az aranypor olyan aranydarabokból áll, amelyek kisebbek, mint egy sivatagi homokszemcse, a „pöttyök” pedig méretüket tekintve az aranypor és az egy milliméternél alig nagyobb szemcsék között helyezkednek el. Az egy milliméter körüli aranyat aranyszemcsének nevezhetjük, de az igazi örömöt a 2-3 milliméteres vagy annál nagyobb szemcsék okozzák, mivel ezekhez már nem szükséges távcső. Az öt milliméter körüli vagy annál nagyobb darabokat aranylemeznek vagy aranylapocskáknak hívják. Ritkán előfordulhatnak aranyrögök is, amelyek a lemezkékkel ellentétben nem laposak, így ezek tömegesebbek és gyakran fémdetektorral is keresik őket.

Az arany típusai a magyarországi vizekben

Aranymosó zsilipet kész termékként is beszerezhetünk magyarországi, cseh vagy más EU-s gyártóktól és forgalmazóktól. A piacon több bevált és kiváló minőségű zsilip található, amiről a különböző fórumokon és Facebook-csoportokban is tájékozódhatunk. Az aranymosó zsilipet házilag is elkészíthetjük, ha rászánunk pár órát és beszerezzük a szükséges alkatrészeket. Az internetes csoportokban rengeteg útmutató és leírás található a zsilipkészítéshez, és látható, hogy a felhasznált anyagok terén szinte nincsenek korlátok. Az aranymosó zsilip teste készülhet rozsdamentes acélból, horganyzott fémből, alumíniumból, műanyagból, fából vagy akár 3D nyomtatóval is. Az alábbi képen a GoldenShark aranymosó zsilip látható, amely gumibevonattal rendelkezik, hogy aranyat és drágaköveket fogjon fel. A csapdák nehéz üledékkel teltek, amelyek túlnyomórészt rutilt, illetve kisebb mennyiségben gránátot és aranyat tartalmaznak.

Aranymosó zsilipek

Aranymosó zsilip beszerzési lehetőségei

Az arany felfogásához leggyakrabban gumiszőnyeget, aranygyapjút, rácshálót, spirálokat és más különféle akadályokat használnak, amelyek a nehéz részecskéket megtartják. Például régi autószőnyegeket vagy barkácsboltokból származó lábtörlőket is gyakran használnak. A megfelelő szőnyeg kiválasztásánál érdemes figyelembe venni a barázdák aranyfelfogó képességét, amely sokszor próbálgatást igényel. Ezek az alkatrészek azonban általában olcsón vagy akár ingyen is beszerezhetők. Az aranymosó zsilipekhez vásárolhatók gumiszőnyegek, aranygyapjú vagy rácshálók, amelyeket különböző módon kombinálhatunk – ezeknek az az előnyük, hogy már a gyártók és az ügyfelek is tesztelték őket, így biztosak lehetünk a hatékonyságukban. A zsilipeket meghosszabbíthatjuk, és több különféle csapdát is kipróbálhatunk arany vagy drágakövek felfogására.

3D Aranymosó zsilipek

Aranymosó zsilip készítése házilag

Ha szeretnénk megbizonyosodni arról, hogy az arany nem „szökik ki” a zsilipből, létezik egy egyszerű módszer az ellenőrzésére: szerezzünk be horgászó ólomsúlyokat, és keverjük bele a zsilipbe öntött kavicsok közé. Az ólom sűrűsége hasonló az aranyéhoz, így ugyanott halmozódik fel, ahol az arany. Öntsünk egy keveréket kavicsokból és ólomdarabkákból a zsilipbe. Ha a kavicsok eltávolítása után csak az ólom marad a zsilipben, akkor a zsilip megfelelő dőlésszögű és megtartja a nehéz részecskéket – ez esetben valószínűleg csak olyan kavicsot szedtünk össze, amely nem tartalmaz aranyat. FONTOS – mindig meg kell találnunk ugyanazt az ólomdarabkák számát, mint amit beleöntöttünk a keverékbe. Ha a teszt végén csak egy részüket találjuk meg, valami nincs rendben. Ebben az esetben további tesztek szükségesek, és figyelnünk kell a vízáram erejére és a zsilip dőlésszögére, amely nem lehet túl meredek.

Anyagok aranyfelfogó csapdákhoz

Az apróbb arany felfogásához megfelelő szőnyeget kell választanunk; a nagyobb aranyszemcsékhez nagyobb barázdákra van szükség, és ha drágaköveket is szeretnénk megtartani, akkor többféle mintát és hosszabb zsilipet kell használni. A drágakövek könnyebbek, mint az arany, és bár a barázdákban megakadnak, fokozatosan lejjebb csúsznak a zsilipben. Minden újabb kavicslapát tovább tolja a drágakövet, és ha a dőlésszög túl magas vagy az áram túl erős, akkor ugyanez megtörténhet az arannyal is. Ezért érdemes pontosan a kiválasztott aranymosási típushoz illő gumit választani. Ha például gránátot akarunk mosni, akkor olyan gumira van szükségünk, amely elég magas profillal rendelkezik, és ha az arany felfogása a cél, akkor finomabb barázdákra, esetleg aranygyapjúra és rácshálóra is szükség van.