Hogyan aranyat rýžovat a Börzsönyi-hegységben: Tippek és Útmutató Kincskeresőknek
2024-10-27 21:03
Újabb fejlemény a börzsönyi aranybánya projektben: közeleg az első aranyrúd öntésének dátuma
Újabb fontos lépés történt a börzsönyi aranybányászat területén, ahol az utóbbi időben nagyszabású tervekkel és célokkal szeretnék újraindítani a kitermelést. A projekt mögött a Hun-Bányászat Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Kft. tulajdonosa, Varga István áll, aki korábban elmondta, hogy az aranybánya közel 500 méteres mélységében akár 3000 tonna arany és ugyanolyan mennyiségű ezüst is megtalálható. Varga legfrissebb bejelentése alapján augusztusban sikeresen bejegyeztették a Cégbíróságon a Börzsöny Aranybánya Koncessziós Bányatársaság Zrt.-t, és elmondta, hogy a kutatási eredményeiket a szolnoki Bányakapitányság és a Magyar Geológiai Szolgálat egyaránt visszaigazolta.
A projekt hamarosan egy új fázisba léphet, mivel a Hun-Bányászat Kft. több lépést tett a koncessziós pályázat benyújtásához szükséges feltételek teljesítése érdekében. Varga István elmondta, hogy a Börzsöny Aranybánya Koncessziós Bányatársaság Zrt. 20 ezer eurós, vagyis körülbelül 75 millió forintos törzstőkével került bejegyzésre augusztus közepén.
A vállalat szerint a kutatási eredmények a 0–89,9 méter közötti magminták elemzéséből származnak, amelyeket nemcsak hazai, hanem külföldi, kanadai és szlovákiai aranylaborok is igazoltak. Az eddigi mélyfúrások következő eredményeket hoztak:
- Rózsabánya térségében egy 100 méteres ferde fúrás 64 gramm/tonna átlagos aranytartalmat mutatott,
- Nagyírtáspusztán két külön 105 méteres fúrás eredményei pedig átlagosan 500 gramm/tonna aranytartalmat igazoltak.
A fenti három mélyfúrás hitelesített eredménye és a készletszámítások alapján 12 km²-es területen 100 méter mélységben várhatóan mintegy 1000 tonna arany és ugyanennyi ezüst nyerhető ki körülbelül 12 év alatt.
Ahogy arról korábban beszámoltak, több éves kutatómunka eredményeként elkészült az a műszaki dokumentáció is, amely tartalmazza a Börzsönyben végzendő koncessziós kutatások technikai és üzemeltetési tervét. Varga István elmondása szerint a bánya úgy került megtervezésre, hogy a kitermelés során elkerülhető legyen a cián használata, mivel az arany- és ezüsttartalmú ércek vízzel is kinyerhetők. Ennek köszönhetően a nemesfémek bányászata környezetkímélő módon valósítható meg.
A projektben részt vesz Jánossy Péter Sámuel Ybl-díjas építészmérnök is, aki elkészítette a bányaterület 45 négyzetkilométeres rendezési tervét, ami szintén a koncessziós pályázat benyújtásának egyik alapfeltétele. Emellett Varga István hangsúlyozta, hogy a börzsönyi hegység területe szigorú természetvédelmi szabályok alá esik, mivel a Duna–Ipoly Nemzeti Park és a Natura 2000 program része, így a terület jelentős része bányászati célból elérhetetlen. Ennek ellenére a cég négy településen szerzett be bányászati jogokat, amelyek nem esnek a szigorú védelem alá.
A cég a Bányahatósághoz és a szakminiszterhez októberben kívánja benyújtani a koncessziós pályázatot. A pályázati feltételek közé tartozik a törzstőke apportálása és az eddigi kutatási eredmények auditálása, amelyeket könyvvizsgálók 662 millió euróra értékeltek fel. A tőkeemelés után lesz lehetőség a részvények dematerializált formában történő létrehozására és az ISIN kód megkapására, amely a koncessziós díj kifizetésének és az első bányafázis elindításának fedezetéül szolgál.
Varga István hozzátette, hogy a bányanyitás után a nemesfém tartalmú kőzeteket a Nagyírtáspusztán létesített földalatti üzemben törik le, majd szállítószalagok segítségével juttatják el az anyagot a feldolgozó üzembe Márianosztrán. A projekt hatósági engedélyezés függvényében az első arany- és ezüstrudak 6–7 éven belül hagyhatják el az öntödét.
A beruházás első évében egy műszakos kitermelés várható, 380-400 dolgozóval, azonban a létszámot fokozatosan kívánják növelni, és végső céljuk egy 4 műszakos rendszer létrehozása, amely körülbelül 1200–1400 munkavállalót foglalkoztat majd.
Varga István elmondása szerint a tervezett 35 éves koncessziós jog 50%-kal meghosszabbítható, így akár 52,5 évig is tarthat, és az eddigi geológiai előrejelzések alapján több bányászati ütemben összesen 9000 tonna arany és ugyanennyi ezüst kitermelése válhat lehetővé, amennyiben a NASA Georadar és Geoszkenner előrejelzései helyesnek bizonyulnak.
Most, hogy a börzsönyi aranybánya ügye ismét a figyelem középpontjába került, itt az ideje, hogy a lelkes kincskeresők is elgondolkodjanak azon, hogy szerencsét próbálnak a rögök és aranyszemcsék keresésében. A rögös hegyi patakok, völgyek és régi bányavidékek olyan lehetőséget kínálnak, ahol a természet közelében, egyszerű rýžovací technikákkal is aranyra bukkanhatunk. Egy jól megválasztott rýžovací pánevvel és egy kis türelemmel Ön is megtapasztalhatja a kincskeresés izgalmát – ki tudja, talán egy nap Ön is egy aranydarabot tart majd a kezében!
forrás: https://www.hellovidek.hu , https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%B6rzs%C3%B6ny